Fajerwerki - Hurtownia fajerwerków - pokazy pirotechniczne - Fajerwerki na wesele

Jakie fajerwerki wybrać na Sylwestra?

Sztuczne ognie mogą być wykorzystane jako wyjątkowa oprawa przy wielu okazjach, np. jako element przyjęcia weselnego w plenerze lub firmowego eventu, który spektakularnie wygląda uwieczniony na filmikach i zdjęciach. Jednak najczęściej sięgamy po fajerwerki, by świętować Sylwestra. Huczne powitanie nowego roku i pożegnanie starego z wykorzystaniem pokazów pirotechnicznych, obok głośnej muzyki i strzelającego szampana, stało się nieodłącznym elementem tej wyjątkowej nocy. Jeżeli zachowamy zdrowy rozsądek zarówno przy wyborze, zakupie, jak i samym użytkowaniu fajerwerków, lub powierzymy organizację pokazu specjalistom, będzie to w pełni bezpieczne widowisko. Na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku pirotechniki?

fajerwerki na sylwestra

Rodzaje sztucznych ogni

  Wybór jest uzależniony od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Na rynku jest ich dostępnych wiele, a różnią się między sobą efektami wizualnymi, kolorystycznymi i dźwiękowymi, jakie możemy uzyskać. Najbardziej popularne z nich to:
 • Wyrzutnie – fajerwerki bardzo widowiskowe, dające różnorodne efekty. Istnieją wyrzutnie proste oraz kątowe, a każde z nich charakteryzują się tzw. wielostrzałowością. Po wystrzeleniu, w zależności od wybranego rodzaju, przybierają określone kształty na niebie, np. pióropusza lub gwiazd. Wyrzutnia jest uruchamiana przed odpalenie lontu, w trakcie czego należy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim nie podejmować próby ponownego użytku w przypadku niewybuchu.
 • Wulkany i fontanny – wypełnione mieszaniną pirotechniczną stożki, które w procesie spalania tworzą iluzję wybuchającego wulkanu lub fontanny o kilkumetrowym wyrzucie. Należy umieścić je na stabilnej płaskiej powierzchni i dobrze zabezpieczyć przed przewróceniem.
 • Rzymskie ognie – fajerwerki w formie długich, zakończonych lontem tub. Są wielostrzałowe, podobnie jak wyrzutnie, jednak gwarantują mniej spektakularne widowisko w postaci wystrzeliwanych kul świetlnych. Przed użyciem należy umieścić je w stabilnym elemencie, np. butelce wbitej w ziemię. Nigdy nie stosujmy ich, trzymając tuby w dłoniach.
 • Rakiety – złożone z papierowego korpusu, silnika nośnego oraz stabilizatora lotu, np. drewnianego patyka, który wbijamy w ziemię. Po odpaleniu uzyskujemy dźwięk, sam lub połączony z rozbłyskiem.
 • Petardy – bardzo głośne, najprostsze pod względem budowy, ze znikomym efektem wizualnym w postaci krótkotrwałego błysku. Niektóre z nich wymagają źródła ognia (na draskę oraz lontowe), a w przypadku tzw. diabełków huk wywołuje uderzenie o podłoże. Pomimo iż jest to jedna z bezpieczniejszych form pirotechniki, należy zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku niewybuchów – zanim podejdziemy do wadliwej petardy, musi upłynąć co najmniej 10 minut.
 • Zimne ognie – najprostsze w użyciu i najbardziej bezpieczne, w formie cienkiego drucika, z którego wydobywają się iskry. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów pirotechniki można ich używać w zamkniętych pomieszczeniach, z zachowaniem ostrożności w stosunku do otoczenia i łatwopalnych substancji.
 • Gdzie kupić dobry zestaw fajerwerków na Sylwestra?

  Sztuczne ognie pojawiają się masowo w okresie przedsylwestrowym w niemal każdej dużej sieci handlowej. Znajdziemy je również w sprzedaży online i u prywatnych sprzedawców. Chociaż są powszechnie dostępne, powinniśmy zaopatrywać się w fajerwerki z rozwagą, myśląc przede wszystkim o bezpieczeństwie. Zastanawiając się, gdzie kupić fajerwerki na Sylwestra, pamiętaj, że wybór niepewnego źródła może zakończyć się tragicznie. Dlatego tak ważne jest, aby produkt pirotechniczny posiadał odpowiednie certyfikaty i był właściwie przechowywany przed sprzedażą. Do każdego z nich powinna być również dołączona instrukcja użytkowania w języku polskim, a opakowanie nie może być uszkodzone. Niezastosowanie się do tych zasad przez sprzedawcę może skutkować np. niekontrolowanymi wybuchami, a więc zagrożeniem zdrowia i życia. Dobre fajerwerki powinny być również sprawdzone w praktyce przez profesjonalnych pirotechników.

  Ile kosztują fajerwerki na Sylwestra? 

  W zależności od tego, czy chcemy kupić dobre fajerwerki jedynie na prywatny użytek, w formie np. kilku rakiet i wyrzutni, czy też zależy nam na tym, by zorganizować prawdziwy pokaz fajerwerków, koszt może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Organizację pokazu pirotechnicznego warto jednak powierzyć profesjonalistom, którzy zadbają o oprawę i bezpieczeństwo wydarzenia. To, ile kosztują, jest zależne od wielu czynników – przede wszystkim od długości widowiska, jego intensywności, a także ilości użytych materiałów. Dlatego ostateczna kwota ustalana jest indywidualnie, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania w stosunku do możliwości finansowych.

  O tym, jak widowiskowe mogą być odpowiednio dobrane fajerwerki na Sylwestra, świadczy poniższy filmik. Nagranie nie oddaje jednak w pełni spektakularnych efektów, jakie można podziwiać na żywo. Połączenie ciemnego nieba, gry świateł, dźwięków i kolorów robi ogromne wrażenie – staje się doskonałym uświetnieniem tej jednej nocy w roku.