Fajerwerki - Hurtownia fajerwerków - pokazy pirotechniczne - Fajerwerki na wesele

Jak działają fajerwerki?

Pokazy z użyciem materiałów pirotechnicznych to sylwestrowa tradycja, a także nieodłączny element zabawy na niektórych weselach, czy hucznych imprezach służbowych. Wiele osób zastanawia się, jak działają fajerwerki i co powoduje ich spektakularne wybuchy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co wchodzi w skład artykułów pirotechnicznych i dlaczego gwarantują niezapomniane widowiska, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

jak działają fajerwerki

Wybierając odpowiednie produkty, warto znać ich podstawowe właściwości. Najbardziej popularnymi, a zarazem najczęściej używanymi, są:

 • petardy - najprostsze w budowie, głośne, gwarantujące krótkotrwały błysk;
 • zimne ognie - to cienkie druciki, z których wydobywają się efektowne iskry. Najbezpieczniejsze w użyciu, w przeciwieństwie do pozostałych dopuszczone do zabawy w zamkniętych pomieszczeniach, przy zachowaniu szczególnej ostrożności;
 • wyrzutnie - przez wielu uważane za najbardziej widowiskowe. Po wystrzeleniu dają różnorodne efekty, np.: przybierając kształty gwiazd.
 • rakiety - emitujące dźwięk połączony z rozbłyskiem;
 • rzymskie ognie - długie fajerwerki gwarantujące widowisko w postaci kul świetlnych.

Dźwięk fajerwerków

Wynalezione w Chinach fajerwerki zyskały popularność na całym świecie. Ich podstawowym składnikiem jest proch. Pierwotnie był sporządzany z miodu, saletry i siarki. Następnie, zamiast miodu zaczęto używać węgla drzewnego. Składniki te są odpowiedzialne za akustykę. Charakterystyczne gwizdy towarzyszące niektórym wybuchom powodują dodane do fajerwerków kwasy: pikrynowy i galusowy, salicylan sodu oraz benzoesan potasu.

Barwy sztucznych ogni

Poza hucznymi odgłosami, które są ważnym elementem sylwestrowej zabawy, istotne są także kolory powstające przy wybuchach. Barwy towarzyszące pokazom zależą od dodanych jonów poszczególnych metali:

 • bar - zielony;
 • miedź - niebieski;
 • sód - żółty;
 • stront - czerwony;
 • związek miedzi i strontu - fioletowy;
 • mieszkanka magnezu i aluminium - biały i srebrny.

Bezpieczeństwo użytkowania

Użytkując fajerwerki, należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nie wolno odpalać ich w zamkniętym pomieszczeniu. Pamiętaj również, aby nie podchodzić do niewybuchów i nie próbować odpalać ich ponownie. Przed rozpoczęciem zabawy dokładnie przeczytać załączoną ulotkę i stosuj się do zawartych w niej informacji.

Przygotowując się do zabawy sylwestrowej, materiały pirotechniczne należy zakupić w odpowiednim miejscu. Nasz sklep internetowy przygotował szeroki wybór artykułów, które używane zgodnie z zaleceniami gwarantują niepowtarzalne pokazy.

Każdy zakupiony u nas produkt spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i został odpowiednio oznakowany. Zawiera informacje dotyczące dopuszczenia go do sprzedaży, numer katalogowy oraz nazwę producenta. Dołączona instrukcja obsługi w języku polskim rozwieje wszystkie wątpliwości.