Fajerwerki - Hurtownia fajerwerków - pokazy pirotechniczne - Fajerwerki na wesele

czym są ciche fajerwerki?

Pokazy sztucznych ogni od zarania dziejów przyciągają tłumy i umożliwiają celebrowanie różnych ważnych wydarzeń. Materiały pirotechniczne wykorzystuje się na koncertach, weselach, imprezach miejskich, w czasie witania Nowego Roku i przy wielu innych okazjach. Choć są piękne i można z ich pomocą zaprojektować niezapomniane widowiska, to jednak mają pewną wadę – są głośne. Hałas może przeszkadzać okolicznym mieszkańcom, jak i stanowi zagrożenie dla zdrowia żyjących w pobliżu zwierząt. Rynek bardzo szybko dopasował się do nowych potrzeb. Efektem tego są ciche fajerwerki, popularnie określane jako Silent. Czym są te sztuczne ognie i jak udało się obniżyć poziom hałasu? Tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części – zapraszamy!

Nowe metody produkcji cichych fajerwerków

Proces produkcji materiałów pirotechnicznych nie jest skomplikowany, ale za to bardzo niebezpieczny. Specjalizujące się w takich zadaniach firmy powinny ściśle trzymać się określonych przepisami prawa norm. Jakość gotowego wyrobu musi być zgodna z klasyfikacją CE gwarantującą użytkownikom bezpieczeństwo. Jednocześnie producent nadaje tzw. klasę ADR. To zestaw wytycznych dla przewoźników, które normują zasady prawidłowego transportu produktów. Głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji fajerwerków jest czarny proch (materiał wybuchowy). Zależnie od potrzeb, stosuje się jego czystą postać lub mieszaninę kilku związków chemicznych. To dzięki nim wybuchy mają tak barwny i spektakularny charakter. W przypadku fajerwerków Silent różnica w procesie produkcji polega na ograniczeniu ilości materiałów wybuchowych. Im słabsza i bardziej stłumiona jest eksplozja, tym mniej hałasu generuje. Dawniej cicha pirotechnika ograniczała się tylko do tych produktów, które nie wybuchały. Zalicza się do nich między innymi:

 • wulkany,
 • różnego rodzaju fontanny,
 • flary oraz race,
 • zimne ognie,
 • rzymskie ognie (bez efektu wybuchowego).
 • Choć fajerwerki te mogą być efektowne, to jednak posługiwanie się tylko nimi znacznie zmniejszało atrakcyjność pokazów. Obecnie do Silentów zalicza się również nowoczesne wyrzutnie oraz rakiety. Poprzez zmniejszenie ilości materiałów pirotechnicznych, można ograniczyć poziom hałasu poniżej 120 dB. Produkcja takich fajerwerków jest związana ze zmianą przepisów prawa. Dziś każdy produkt tego typu, niezależnie od rodzaju, nie może generować hałasu powyżej określonego wcześniej limitu.

  Kiedy warto zdecydować się na ciche fajerwerki?

  Podniebne pokazy pirotechniczne nadal kojarzone są z potężnym hukiem. Dziś można jednak z powodzeniem łączyć widowiskowość ze znacznym ograniczeniem hałasu. Cicha pirotechnika sprawdza się doskonale między innymi w pobliżu gęstej zabudowy mieszkalnej. Zredukowanie hałasu gwarantuje spokój okolicznym mieszkańcom oraz ich pupilom. Takie pokazy organizuje się również w pobliżu rezerwatów, parków krajobrazowych i innych miejsc, w których huk może zagrażać żyjącym w pobliżu zwierzętom. Również bliskość miejskiego zoo wiąże się z koniecznością stosowania cichej pirotechniki.

  Musisz przy tym pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Obecnie na terenie większości gmin naszego kraju obowiązują ograniczenia związane z używaniem fajerwerków. Zazwyczaj można je odpalać jedynie w okresie sylwestrowym, a więc 31 grudnia i 1 stycznia. Użycie ich w innych terminach grozi nałożeniem wysokiego mandatu karnego.

  Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zorganizowania pokazu w innym dniu. Trzeba zgłosić się do lokalnego urzędu i złożyć wniosek o uzyskanie stosownego pozwolenia. Gmina może je wydać, dyktując pewne warunki, w tym maksymalne ograniczenie poziomu hałasu. Ciche fajerwerki Silent sprawdzają się w takich sytuacjach idealnie. Oczywiście konieczne jest również trzymanie się rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Z tego powodu organizację pokazu najlepiej zlecić specjalistom.

  Najpopularniejsze rodzaje cichych fajerwerków

  Chcesz zaaranżować atrakcyjny, ale jednocześnie nieuciążliwy dla okolicznych mieszkańców oraz zwierząt pokaz pirotechniczny? Możesz skorzystać z fajerwerków generujących tylko efekty wizualne, bez dźwiękowych. Efektem ubocznym jest wyłącznie syczenie lub delikatne piszczenie, które na pewno nikomu nie będzie przeszkadzać. Do najpopularniejszych produktów tego typu zaliczyć można:

  • Rzymskie Ognie – We wnętrzu niepozornej rurki kartonowej znajdują się kolorowe kulki, które po podpaleniu lontu są wystrzeliwane kolejno jedna po drugiej. Fajerwerki te najczęściej generują tylko przyjemne dla ucha, ciche syczenie. W zależności od wersji, kulki w czasie swojego lotu mogą tworzyć na niebie różne świetlne efekty, w tym ostatecznie nawet wybuchać. Tuby dostępne są w kilku średnicach. Dodatkowo można wybierać spośród produktów, skrywających we wnętrzu różnią liczbę kulek.
  • Wulkany (Fontanny) – Bardzo popularne i lubiane przez wszystkich ciche, lekko syczące, fajerwerki. Wykonane w formie stożka ustawiane są bezpośrednio na ziemi, a następnie podpalane. Po krótkiej chwili Wulkan zaczyna wyrzucać z siebie świecące w różnych kolorach drobiny materiałów pirotechnicznych. Fontanny można dobierać do potrzeb nie tylko pod kątem rodzaju pokazu świetlnego, ale także jego wielkości oraz czasu trwania.
  • Zimne Ognie – Klasyczny i wciąż bardzo popularny produkt. Metalowe druciki pokrywa się mieszanką opiłków żelaza z azotanem baru. Tak przygotowana masa po podpaleniu zaczyna iskrzyć, rozrzucając dookoła rozświetlone drobinki. Zimne ognie są praktycznie bezgłośne, wydają tylko lekkie syczenie. Przy prawidłowym użytkowaniu są również bardzo bezpieczne, gdyż nie wybuchają.
  • Pirotechniczne Słońca – Ciekawa alternatywa dla klasycznych Wulkanów. Choć zasada działania tych fajerwerków jest podobna, to jednak w tym przypadku pokaz świetlny nie jest generowany z czubka stożka, a z okręgu. Zwiększa to jego atrakcyjność. Widowiskowość może potęgować dodatkowo ruch pirotechnicznego Słońca.

  Organizacja cichych pokazów pirotechnicznych z wykorzystaniem rakiet i baterii

  Choć klasyczne rakiety oraz baterie nie mogą być w pełni zaliczane do grupy Silentów, to jednak obecnie dostępne produkty stają się coraz cichsze. W przeciwieństwie do klasycznych fajerwerków, ich ciche odpowiedniki generują bardziej przytłumione, głuche odgłosy. Zmniejszenie ilości materiałów pirotechnicznych powoduje ograniczenie syku lecącej do góry rakiety. Wzbijanie się w powietrze trwa krócej, a sam wybuch jest na mniejszą skalę, co zmniejsza jego donośność.

  Obecnie zawsze możesz mieć pewność, że generowany hałas nie będzie przekraczał poziomu 120 dB, czego wymagają przepisy prawa. Jeśli liczysz na piękny i możliwie najcichszy pokaz, powinieneś odpowiednio dobierać produkty pirotechniczne. Im mniejszy jest efekt wybuchowy, tym fajerwerki są bezpieczniejsze dla ludzi i zwierząt.

  Przy organizacji takich pokazów warto zdać się na wsparcie specjalistów. Doświadczone firmy, stosując ciche fajerwerki, mogą zaaranżować niezwykłe, bardzo widowiskowe spektakle. Odpowiednio zaprojektowane i przemyślane w niczym nie ustępują tym, podczas których wykorzystuje się klasyczną pirotechnikę.

  Silenty – jakie pokazy można zorganizować z ich użyciem?

  W zasadzie w tym przypadku ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia oraz indywidualne potrzeby. Nie ma znaczenia, jakie konkretnie wydarzenie chciałbyś w ten sposób urozmaicić. Cicha pirotechnika jest dziś wykorzystywana między innymi podczas pokazów:

  • weselnych,
  • na dożynkach i imprezach urodzinowych,
  • na koncertach oraz wydarzeniach sportowych,
  • na imprezach miejskich,
  • w czasie urodzin i rocznic ślubu,
  • w trakcie otwierania nowych obiektów użyteczności publicznej,
  • na eventach firmowych
  • …i wiele więcej.

  Jeśli chcesz zastosować Silenty i zorganizować niezapomniany pokaz pirotechniczny, zgłoś się do nas. Firma Wulkan to wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu spektakli z użyciem sztucznych ogni. Proponujemy kompleksowe usługi – zaprojektujemy pokaz, dobierzemy odpowiednie fajerwerki, zorganizujemy wszystko na miejscu i zadbamy o bezpieczeństwo. Zgłoś się do nas już dziś!